Vyvýšenina Ablián, na které vesnice leží, je osídlena již od starší doby kamenné. Nálezy a zbytky dávné silnice svědčí také o přítomnosti Římanů. Písemné zmínky o sídle Ábel se objevují již v 15. století, to však po příchodu
Turků zaniká a místo opět ožívá až s přícho dem Čechů počátkem 19. století.
První čeští obyvatelé vzešli z kolonistů původem z okolí Prahy, Plzně, Čáslavi a Klatov. Ti připluli v roce 1827 po Dunaji do rumunské Oršavy a v divoké krajině tamních hor zakládají dnes zaniklou vesnici Schönthal (Paňásky). Pro neúnosné životní podmínky se však po několika neúspěšných pokusech v roce 1837 stěhuje 24 zbylých rodin (asi 120 lidí) do katastru obce Jasenovo a dle plánu vojenských inženýrů zde zakládá obec Češko Selo. Ta pod Jasenovem dosahuje největšího rozmachu v roce 1910, kdy má 216 obyvatel. Plnou samosprávu dostává až v roce 1974, kdy už zdejších lidí povážlivě ubývá.
Dnes se Češko Selo po letech opět probouzí. Mladší obyvatelé se rádi a často schází v hospodě U Veverky v obecním domě. Starší potkáte zejména při mši nebo před domem na lavičce, případně je uvidíte pracovat
kolem domu či na zahradě. Společenský život se točí kolem českého obecního domu vystavěného v šedesátých
letech. Za obecním domem se konávají v létě táboráky a grilovačky u ohniště, na hřišti probíhá v květnu fotbalový Svatojánský pohár, ale i jiné přátelské zápasy. Další akce, na které přijíždí i lidé z Belé Crkvy a dalších obcí, se konají u místního muzea (bývalá škola) – je to např. Noc s Andersenem, vyústění cyklozávodu česko-srbského přátelství aj. U obecního domu si děti užívají houpaček nebo trénují basketbal.
Vy se zde můžete ubytovat hned na dvou místech a užít si procházky po obci i okolní přírodě. Například ke křížku a hřbitovu po žluté značce.