Turistika

Ubytování, stravování

Možnosti, jak se ubytovat a kde se stravovat najdou zájemci u jednotlivých obcí, kde je budeme průběžně aktualizovat. Informace o jediné krajanské hospůdce v Češku Selu najdete na odkazu dole.

Místopis srbského Banátu

Jižní Banát, kde v několika obcích žijí čeští krajané, nabízí zejména překrásná setkání s Dunajem a jeho okolím. Můžete zde putovat za Deliblatskou Peščarou, největším pozůstatkem pouští krajiny v Evropě, navštívit římské i turecké památky či si pochutnat ve skvělých rybích restauracích.

Po proudu Dunaje může návštěvník pokračovat v putování ke středověké pevnosti Golubac se čtyřmi prohlídkovými trasami a do hornatého národního parku Djerdap. U jedinečné soutěsky Železná vrata lze nad řekou obdivovat desku římského císaře Trajana či skulpturu dáckého krále Decebala. Na rumunském břehu se nachází malebné české vesničky a kdo chce, může zde realizovat krásné túry horami po síti turistických značek.

Srbský Banát je jedna ze tří částí historického území, jež dnes kromě Srbska zasahuje i do Rumunska a Maďarska. V Srbsku je součástí autonomní oblasti Vojvodina se správním centrem Novi Sad. Zajímavostí je, že třetí nejpočetnější národností Vojvodiny jsou Slováci. Část Jižní Banát je nížinná oblast, jen někde protkaná mírně zvlněnou krajinou, která je významně ovlivněna zemědělstvím, ale přesto nabízí mnoho kouzelných míst.

Krajané žijí převážně v občině Bela Crkva, která spadá pod stejnojmenné město s asi deseti tisíci obyvateli. Obce, kde se můžete s krajany a jejich historií setkat, najdete v jejich přehledu na webu. Nejbližší větší město, kam i místní zajíždí na trh a na nákupy, je pak Vršac.

Turistické informace a atrakce

Turistické informační centrum

Nachází se v Bele Crkvi na ulici 1. října, číslo 49.

Pracovní doba: Po-Pá 07:30 – 14:30.

Můžete zde najít veškeré informace, brožury, mapy a suvenýry týkající se města Bela Crkva a okolí.

Kontakty: Turistička organizacija opštine Bela Crkva. tel. +381 13 851 777, e-mail: turizambc@gmail.com

Informace o turistických zajímavostech, kultuře, akcích, apod. občiny Bela Crkva najdete na webu www.belacrkvato.org.

Ubytování a stravování

U krajanů lze najít jak možnosti stanování, tak ubytování v soukromí či v obecních prostorech. Podrobnější doporučené možnosti ubytování najdete u jednotlivých obcí.

V Češku Selu se lze obrátit na Emanuela Vevericu, jež umožní stanovat na zahradě jeho hospůdky. K dispozici jsou i toalety, internet a občerstvení. Případně lze dohodnou bydlení v obecním domě na postelích.
Kontakt: Emi, e-mail: tel.: +381 692 334 556.
V Bele Crkvi je i několik hotelů a penzionů.

Hospůdka v Češku Selu


Stravování je možné zejména v Bele Crkvi, v menších obcích jsou možnosti omezené a uvádíme je opět u jednotlivých míst.

Koupání

Jezera u Bele Crkve

Belocerkevská jezera nabízí koupání v několika rozlehlých štěrkových jezerech. Najdete osamocené zapadlé zátočiny v přírodě i možnost koupání u stánku s občerstvením a restaurace.

Řeka Nera

Koupání v poslední nezkrocené řece ve Vojvodině je velký zážitek – peřeje, meandry, písečné a štěrkové pláže a skryté laguny potěší každého milovníka přírody. Koupání v její chladné vodě je možné například na plážích 2,5 km jižně od Bele Crkve za kanálem Jaruga.

Řeka Karaš

Přírodní koupaliště najdete kousek za obcí Jasenovo, asi 12 km od Bele Crkve. Areál zahrnující malý jez s vodopádem nabízí také občerstvení, posezení, areál se sochami, které zde umělci každoročně tvoří, a i nějaké to sportovní vyžití. Karaš pramení v Rumunsku a teče do kanálu Dunaj-Tisa-Dunaj, který ústí do Dunaje poblíž obce Stará Palanka.

Řeka Dunaj

V Dunaji se lze koupat např. u obce Ram, ke které se lze dostat přívozem přes řeku ze Staré Palanky. V Ramu i Palance najdete hezké rybí restaurace.

Stříbrné Jezero

Turistický kemp, občerstvení a koupaliště u Stříbrného jezera najdete u města Velké Gradiště asi 30 km od Bele Crkve. Jezero je mrtvým ramenem Dunaje.

Vršačko jezero

U města Vršac se lze koupat v místním jezeru obklopeném restauracemi a možnostmi sportovního vyžití.

Umění

V Bele Crkvi se nachází galerie. Za vidění zde určitě stojí práce Terezy Stamenkovič Klepáček – talentované umělkyně, která nedávno namalovala sérii obrazů z Českého Sela.

Nákupy

Publikace o krajanské komunitě, pohlednice, trička a další propagační předměty nakupte nejlépe v hospůdce u Emanuela Veverici v Češku Selu (je hned na kraji obce a nemůžete ji minout). Dostanete zde i místní med či pálenku a oddechnout budete moci u českého piva či místní skvělé kávy.

Suvenýry lze nakoupit také v Bele Crkvi. Například v informačním centru na ulici 1. Octobra č. 41.
Pohlednice koupíte i v prodejně Duga foto na ulici 1. Octobra č. 51.

Hlavní trh lákající turisty se nachází každé úterý, čtvrtek a sobotu v Bele Crkvi. Alespoň nějaký stánek tu ale najdete snad i každý den. Dále lze navštívit trh ve Vršci mezi Lidlem a Delvitou.

Turistické trasy u krajanů

Hnutí Brontosaurus ve spolupráci s místní komunitou a Klubem českých turistů připravuje vznik sítě turistických stezek Po stopách krajanů srbského Banátu.
Páteřní trasou bude stezka z Českého Sela přes Kruščici a hraniční přechod Kaluděrovo do české obce Gernik v Rumunsku. Tam naváže na bohatou síť turistických tras vytvořenou dle českého systému značení v rumunském Banátu.
Trasy, které si budete moci projít v srbském Banátu jsou:
Česko Selo – Kruščica, Česko Selo – Bela Crkva, Bela Crkva – Kruščica.

Srbským Banátem prochází hned dvě evropské dálkové cyklotrasy – EV 13, tzv.: Trasa po železné oponě a EV6. Evropská dálková trasa EV13 má délku 10 000 km, začíná v Norsku a končí v Turecku. Vede od Barentsova moře na hranici mezi Ruskem, Norskem a Finskem, až po Bospor na hranici mezi Bulharskem, Řeckem a Tureckem. Trasa zároveň sleduje Zelený pás, který v roce 2004 započalo IUCN, jako iniciativu pro koordinaci partnerů v oblastech bývalé železné opony, která neúmyslně přispěla k zachování důležitých ekosystémů. Zelený pás by se tak měl stát symbolem spolupráce sousedících států v ochraně přírody a životního prostředí.

Po trase EV 13 můžete vyrazit do Banátu přímo z České republiky, kde trasa začíná na Trojmezí u Aše. Pokračuje přes Cheb na Šumavu, dále po hranici až do NP Podyjí a přes Mikulov, Lednicko-valtický areál k soutoku Moravy a Dyje u Břeclavi. Pak pokračuje dál po hranici Rakouska a Slovenska. V Banátu cyklotrasa prochází městy Jasenovo a Bela Crkva, odkud dále pokračuje přes řeku Neru k Dunaji.

Eurovelo 6 je populární cyklotrasa spojující Atlantik s Černým mořem. Má délku bezmála 4 500 km a protíná 10 různých států. Začíná ve Francii, odkud pokračuje do Švýcarska a Německa, kde začíná největší úsek trasy vedoucí podél Dunaje až do delty Černého moře. Díky tomu je považována za jednu z nejhezčích cyklistických tras v Evropě.

Přívoz přes Dunaj: Stará Palanka – Ram

« z 10 »

Aktuality