Výlety do okolí

Památky

Vršacká kula a Vršac

Pevnost patrně založil v první polovině 15. století srbský vládce Brankovič. Následně byla využívána Turky. Existují však i teorie o jejím dřívějším původu. Nedávno prošel hrad rekonstrukcí. Ve městě Vršac najdete také největší katolický kostel v Srbsku a další památky. Leží asi 30 km od Bele Crkve.

Golubac

Středověká pevnost zmiňovaná už od 14. století leží nad Dunajem na jeho pravém břehu nedaleko soutěsky Železná vrata. Jde o jednu z největších srbských turistických atrakcí. Nově opravený komplex pevnosti spojující hradbami devět věží a brány nabízí několik prohlídkových tras, expozice i informační centrum. Leží asi 60 km od Bele Crkve.

Klášter Mesič

Asi 40 km od Bele Crkve o u Vršace můžete navštívit srbský ortodoxní klášter z 15. století.

Klášter Veliko Srediště

Pravoslavný klášter původně z konce 15. století, dnes nově vystavěn.

Ram – pevnost a římské sídliště

Středověká turecká pevnost leží nad Dunajem na místech, kde se nacházejí jak pozůstatky římského osídlení, tak i zbytky staršího keltského opida. Nedaleko pevnosti je karavansaraj. Na protilehlém kopci najdeme pozůstatky římského sídliště Lederata. Asi 15 km od Bele Crkve.

Římské město Viminacium

Hlavní město římské provincie Moesia. Mělo až 40 tisicí obyvatel. Dnes je zde moderní museu i archeologická základna. V areálu o rozloze desítek hektarů můžete shlédnou zbytky chrámů, ulic, náměstí, amfiteátrů, paláců, hippodromů a římských lázní. K vidění je zde také kompletní kostra mamuta. Cca 40 km od Bele Crkve.

Smederovo

Historické město datované od 1. st. př. n. l. od dob Římanů. K vidění pevnost z počátku 15. století a další památky.

Další atrakce

Stará Palanka

Rybářská vesnička s přívozem k pevnosti Ram a několika skvělými rybími restauracemi nacházejícími se u ústí kanálu DTD do Dunaje.

Deliblatksa Peščara

Velmi přírodovědně bohatá oblast s písečným podložím a stepní a lesostepní vegetací. Kdysi poušť vzniklá přesunem říčních nánosů Dunaje silnými větry, které zavály původní les. Velmi hezký je výlet na Zagajičko brdo u vesnice Grebenac – poblíž najdete i rozhlednu.

Vršacké vrchy

Pěkné místo na pěší tůry s nejjvyšším vrcholem Guduričky vrh. Původně ostrov vyčnívající z Panonského moře.

České vesnice v Rumunsku

Přes hraniční přechod Kaludjerovo se dostanete Rumunska, kde můžete navštívit několik krajanských vesnic i další atrakce. Info na www.banat.cz.

Kaňon řeky Nery

Kolem řeky Nery v Rumunsku lze realizovat velmi pěknou tůru.

Peščara

« z 6 »

Muzeum telefonů v Šušaře

Neobyčejné domácí muzeum historických telefonů, ve kterém si můžete prohlédnout až 80 exponátů.

Aktuality

Nové pexeso srbského Banátu

 Máme radost, že děláme radost. Tentokrát pexesy z prostředí krajanských vesnic, které jsme vydali za podpory MZV ČR. Kartičky pexesa a doprovodné textové kartičky umožňují

Čti více »