Jak do Banátu

Ke vstupu do Srbska vám stačí občanský průkaz.

Pro cestu autem doporučujeme spíše cestu přes Rumunko a pak hraniční přechod Vatim a dále cestu přes Vršac do Bele Crkve.
Vlakové spojení do Srbska je bohužel v současné době velmi komplikované, až téměř nemožné (trať z Budapešti do Bělehradu se rekonstruuje).
Autobusem se dostanete přímo z Prahy či Brna nebo s přestupem v Budapešti. Kdo rád cestuje vlakem může jet alespoň do Budapešti a z ní pokračovat do Bělehradu. Jezdí zde několik společností (i srbských, např. FUDEKS), ale nechte dostatek času na přestup (autobusy staví značný kus cesty od vlakového nádraží). Z Bělehradu jezdí každý den přímé autobusy do města Bela Crkva (např. společnost STUP Vršac). Z Bele Crkve jezdí autobusy i do Kruščice a Českého Sela, ale frekvence je minimální, takže je často lepší zvolit pěší túru nebo autostop.

Další možností je cestovat prvně do Rumunska, např. do krajanských vesnic (info o dopravě na např. webu banat.cz), a odtud si domluvit odvoz do Srbska (jede se přes hraniční přechod Kaludjerovo), hromadná doprava zde není.

Aktuality

Nové pexeso srbského Banátu

 Máme radost, že děláme radost. Tentokrát pexesy z prostředí krajanských vesnic, které jsme vydali za podpory MZV ČR. Kartičky pexesa a doprovodné textové kartičky umožňují

Čti více »