10. Fotbalové hřiště

Sport je v Češku Selu spojen především s Fotbalem a má za sebou dlouhou historii. Počátky organizovaného sportovního života sahají až do období národního obrození po první světové válce. První fotbalový klub byl založen roku 1929 pod názvem Český sportovní klub Ablián.Byl založen díky podpoře učitele Antonína Pagáče. Aktivity klubu spočívaly především v hraní přátelských zápasů v období církevních svátků a posvícení. 

Po druhé světové válce byly snahy o obnovu sportovního života v obci, ty ale komplikoval především nedostatek domácích hráčů. Byla organizována fotbalová utkání v období Velikonoc nebo na svatého Jana Nepomuckého, tato tradice přetrvává dodnes v podobě Svatojánského poháru na který se sjíždí týmy z okolních vesnic, sousedního rumunského Banátu nebo České ambasády v Bělehradě. V roce 2001 došlo za podpory členů místního úřadu a tehdejšího učitele Romana Grossmanna k založení FK Ablian – Češko Selo, který se účastnil i ligy okresů Bela Crkva a Vršac. Klub svoji činnost ukončil v roce 2008. 

Zdroj: Češko Selo kdysi a dnes, Ozren M. Radosavljevič, 2015

Aktuality

Nové pexeso srbského Banátu

 Máme radost, že děláme radost. Tentokrát pexesy z prostředí krajanských vesnic, které jsme vydali za podpory MZV ČR. Kartičky pexesa a doprovodné textové kartičky umožňují

Čti více »