3. Etno kuća

V roce 2012 přišel předseda České besedy s myšlenkou vytvořit prostor pro uchování vzpomínek na naše předky. To se mělo týkat především nástrojů starých řemesel, nábytku a předmětů jejich vlastní výroby. Etno kuća ale neměla být jen skladištěm starožitností, ale zároveň místem pro setkávání, volný čas a výuku češtiny. Tento prostor dnes slouží také jako místo, kde se vítají hosté nebo pořádají projektové dílny, které se snaží o zachování tradic a zvyků.  

Při hledání vhodného domu se ukázal jako nejlepší ten s číslem popisným 75. Dříve v něm bydlela rodina Josefa a Anny Škorničkových. Jedná se o dům se sedlovou střechou postavený na počátku 19. století s průčelím do ulice, kde jsou pokoje řazeny vedle sebe. Na pozemku se také nachází bývalý kukuřičný chlév s bývalými spížemi a vepříny.

Dům je svým vybavením popěrně autentický, neboť nábytek, obrazy a zemědělské nástroje zde přenechali majitelé České besedě.

V roce 2016 byl dům zapsán do Majetku České besedy Kruščica pod oficiálním názvem Český etno dům. Výraznější rekonstrukcí dům prošel v roce 2018.

Zdroj: Od národní knihovny a čítárny po českou besedu Kruščice 1921-2021, Jozef M. Irović, 2022

Aktuality

Nové pexeso srbského Banátu

 Máme radost, že děláme radost. Tentokrát pexesy z prostředí krajanských vesnic, které jsme vydali za podpory MZV ČR. Kartičky pexesa a doprovodné textové kartičky umožňují

Čti více »