4. Kostel sv. Dimitrije

Kruščica byla místem takzvaného Kruščického povstání (srbsky KRUŠČIČKA BUNA), které zde vypuklo 11. června 1808 pod přímým vlivem prvního srbského povstání. Kvůli špatné přípravě bylo povstání potlačeno hned na počátku. Jedním z jeho hlavních vůdců byl místní jáhen Dimitrije Georgijević – Đorđević, známý pod přezdívkou „popský jáhen“.

Současný chrám svatého mučedníka Dimitrije byl postaven v roce 1780. Byl vážně poškozen během rakousko-turecké války (1788). V roce 1793 jej nově vysvětil vršacký biskup Josif Jovanović Šakabenda. Chrám byl navržen v barokním stylu a má cihlový ikonostas, který živě vymaloval neznámý vesnický malíř ikon. Farní povolání v Kruščici bylo založeno kolem roku 1770. Církevní matriky jsou řádně vedeny od roku 1778. Nejcennější je „Srbljak“ (Moskva/Benátky, 1765), který obsahuje jediný dosud známý mědirytinový tisk „Srbští svatí“ od Hristofera Žefaroviće z roku 1741.

Aktuality

Nové pexeso srbského Banátu

 Máme radost, že děláme radost. Tentokrát pexesy z prostředí krajanských vesnic, které jsme vydali za podpory MZV ČR. Kartičky pexesa a doprovodné textové kartičky umožňují

Čti více »