2. Kostel sv. Jana Nepomuckého

Kostel v Češku Selu je zasvěcený sv. Janu Nepomuckému a  vysvěcen byl 20. října 1901. Toho dne bylo přítomno mnoho místních obyvatel a významných osobností z Bela Crkva. Mši svatou celebroval bělokostelecký kněz Joseph Horvath, kmotrou byla šlechtična Josefína von Kurz z Thurnu a Goldsteinu (rodným jménem Žanplong), která kostelu darovala lustr se skleněnými hranoly. Kostel postavili Ignjac Soldan a Johan Lutz, stavitelé z Bela Crkva.

Náboženský život se však v obci odehrává už od jejího založení  v roce 1837.  Zpočátku se pro bohoslužby využívá vesnických domů. V roce 1852 se pak staví v centru vesnice kaplička. Její přesná poloha nám dnes není jasná. Na více mapách zakreslena na různých místech dnešní ulice Jana Husa a byla postavená z nepálených cihel, které podlehly zubu času. 

Současný kostel byl vybudován s finanční podporou biskupství, na stavbu však přispívají také místní obyvatelé, někteří z nich i nečeské národnosti. Kostel je postaven v novogotickém stylu a stavěl jej belocerkevsky stavitel Ignác Soldan. Za 1. světové války rakousko-uherská vojenská správa nechala z věže sejmou dva bronzové zvony pro potřeby vojenského průmyslu, ale v následujících letech se místní obyvatelé skládají na dva nové zvony. 

Dnes se v kostele se každoročně koná 16. května místní posvícení a během roku se zde konají nepravidelně bohoslužby při nichž se zpívá dle kancionálů v českém jazyce.

Uvnitř můžete vidět historické varhany, které církevní obec zakoupila už v roce 1894, které jsou z roku 1901, postavil je slavný varhanář Jozef Angster z Pécse (dnešní Maďarsko). Dále uvidíte “českou” křížovou cestu i sochu sv. Jana Nepomuckého, kterou sem v roce 2013 věnoval Královéhradecký kraj z ČR.

Zdroj: Češko Selo kdysi a dnes, Ozren M. Radosavljevič, 2015

Zdroj: Vojvođanske orgulje, Đerđ Mandić, 2005

Aktuality

Nové pexeso srbského Banátu

 Máme radost, že děláme radost. Tentokrát pexesy z prostředí krajanských vesnic, které jsme vydali za podpory MZV ČR. Kartičky pexesa a doprovodné textové kartičky umožňují

Čti více »